Lekarze wszczepili keratoprotezę niewidomemu pacjentowi. Po 40 latach odzyskał wzrok
We wtorek (4 lipca 2023 roku) Wojskowy Instytut Medyczny poinformował o innowacyjnej operacji wzroku, która odbyła się w tej placówce. Cały zabieg miał miejsce jednak znacznie wcześniej – doszło do niego 26 kwietnia 2023 roku w Klinice Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Został przeprowadzony zabieg wszczepienia keratoprotezy Boston Snap-On TYPE 1. Operacja odbyła się pod przewodnictwem płk. prof. n. med Marka Rękasa oraz prof. n. med. Dariusza Dobrowolskiego.
Innowacyjna operacja w Wojskowym Instytucie Medycznym
Zabieg polegający na implantacji sztucznej rogówki to szansa na przywrócenie użytecznej ostrości wzroku pacjentom ze schorzeniami rogówki, w których nie istnieje możliwość, by wykonać skuteczny przeszczep rogówki, wykorzystując tkanki od dawcy. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku pacjentów, którzy poprzez uraz lub chorobę rogówki utracili obuoczne użyteczne widzenie.
„Tego typu operacje protezy rogówki – bo to jest taka proteza rogówki – wykonuje się u pacjentów, którzy są niewidomi z powodów rogówkowych, czyli na przykład po oparzeniu, po wielokrotnych przeszczepach, które się odrzuciły” – wyjaśnił prof. Marek Rękas, krajowy konsultant ds. okulistyki i kierownik Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w rozmowie z TVP3 Warszawa.
Niewidomy pacjent odzyskał wzrok po operacji
Cały zabieg przebiegł pomyślnie i zakończył się sukcesem. Jak poinformowało TVP3 Warszawa, już dobę po operacji pacjent rozpoznawał przedmioty oraz kształty, których nie widział od wielu lat. Decyzja o wszczepieniu keratoprotezy przez specjalistów z Wojskowego Instytutu Medycznego była dla pacjenta momentem przełomowym w życiu. Po operacji wiele się zmieniło – wyraźnym zaskoczeniem było dla niego na przykład to, że teraz widzi swoją rękę. Wszczepienie sztucznej rogówki pozwoliło mu ponownie oglądać świat. Dzięki tej nowatorskiej metodzie wzrok mogło odzyskać już też wielu pacjentów.
Operowany pacjent, pan Jan, stracił wzrok 40 lat temu podczas wypadku w pracy. Lekarze już wcześniej próbowali ratować jego oczy, przeszczepiając kilka razy rogówkę, jednak zabiegi nie przyniosły efektu.
Zabieg ratujący wzrok jest już dostępny na Mazowszu
Wojskowy Instytut Medyczny jest kolejnym miejscem, gdzie możliwe jest przeprowadzenie tego typu operacji. Procedura operacyjna wszczepienia keraoprotezy na Mazowszu odbywa się jedynie w tym ośrodku. Dotychczas w Polsce taki zabieg był wykonywany w ośrodku na Śląsku (robią to lekarze ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego).
„Wprowadzenie implantacji keratoprotezy do zakresu procedur Kliniki Okulistyki WIM-PIB znacząco zwiększy możliwości transplantacyjne naszej kliniki, a tym samym zapewni rozszerzenie możliwości terapeutycznych o pacjentów, którzy do tej pory nie mogli uzyskać takiej procedury w naszym województwie” – brzmi treść komunikatu opublikowanego przez Wojskowy Instytut Medyczny.